Hakkımızda

Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi (GÜBRETAŞ);

Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi (GÜBRETAŞ), 6 Kasım 1952 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Türk çiftçisinin kimyevi gübrelerden yararlanarak yüksek verimli ve kaliteli ürünler elde etmesi fikrinden yola çıkılarak, Ziraat Bankası öncülüğünde Zirai Donatım Kurumu, Şeker Fabrikaları, Sümerbank, Etibank, Makine Kimya Endüstrisi ve Fertilizer Corporation of America A.G. şirketinin ortaklığıyla kurulmuştur.
 

Şirket Türkiye’nin ilk kimyevi gübre fabrikası olan İskenderun’daki tesisleriyle 1954 yılında üretime başlamıştır. Türkiye’nin ilk fosforlu ve kompoze gübresini üreten ve ilk toprak analiz laboratuvarlarını kuran GÜBRETAŞ, aynı zamanda İMKB’nin faaliyete başladığı 3 Ocak 1986’da Borsa’da halka arz edilen ilk şirketler arasında yer almıştır. 1993 yılında Ziraat Bankası’nda bulunan GÜBRETAŞ hisselerinin tamamını Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği satın almıştır.
 

GÜBRETAŞ; Türkiye genelinde 8 bölge müdürlüğü, 5 üretim tesisi, 5 lojistik merkezi, 4 Laboratuvar, 1 Ar-Ge Merkezi, Yarımca ve İskenderun olmak üzere 2 limana sahip olup 2.500 ün üzerinde satış noktası ile Türkiye’nin tarımsal üretim yapılan her bölgesinde üreticilere bitki besleme ürünleri tedariği sağlarken, “sürekli değişim” ilkesiyle hareket ederek Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olmayı başarmıştır.
 

Gübretaş tesis, depo ve idari binalardan oluşan, 164.772 m2’si kapalı alan olmak üzere toplam 445.470 m2’lik gayrimenkul varlığına sahiptir. Gübretaş, Yarımca Tesisleri 800 bin ton/yıl kimyevi gübre, İzmir Tesisleri 100.000 ton/yıl sıvı ve toz gübre kapasitesi olmak üzere toplam 900 bin ton/yıl üretim kapasitesine sahiptir. Gübretaş’a ait depoların toplam kapasitesi 450.000 tondur.
 

GÜBRETAŞ, küresel bir marka olma yolunda 2008 yılına büyük bir yurtdışı yatırımı gerçekleştirmiş, liderliğini yaptığı konsorsiyum İran’ın en büyük petrokimya tesisleri olan Razi Petrochemical Co. Şirketini satın almıştır. Türkiye’nin en büyük yurtdışı sanayi yatırımı olan bu girişim, GÜBRETAŞ’ı sektöründe bir dünya şirketi yapma hedefinin ilk adımı olmuştur.
 

Manisa’da 2007 yılında satın alınan zirai ilaç fabrikası, bitki koruma ürünlerinin üretimini ve ticaretini yapmak amacıyla Tarım Kredi Kooperatifleri stratejik ortaklığı ile TARKİM Bitki Koruma A.Ş. olarak 2009 yılında faaliyetine başlamış ve GÜBRETAŞ’ın iştirak ettiği şirketlerin arasına girmiştir. 2020 yılında ise ulusal ve uluslararası alanda madencilik faaliyetlerinde bulunmak amacıyla Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş.’nin resmi kuruluş işlemleri tamamlanmıştır.
 

GÜBRETAŞ’ın Borsa İstanbul’daki GUBRF koduyla işlem gören hisseleri, 1 Ekim 2020’den itibaren BİST-30 endeksinde de yer almaktadır. Katılım finans ilkeleriyle uyumlu yapıya sahip olan şirketlerden oluşan BİST Katılım Endeksine ise Ekim 2022’den itibaren dahil olmuştur. GÜBRETAŞ, 70 yılı aşan köklü tecrübesinden beslenerek alan ana hissedarı Tarım Kredi Kooperatifleri ile oluşturduğu güçlü sinerjisi sayesinde gerçekleştirdiği tesis yatırımlarının yanı sıra iştirak şirketleriyle, ülkemizin gelecek vizyonundaki büyük üreticiler arasında yerini almaktadır.

GÜBRETAŞ bir Tarım Kredi Grubu Şirketidir.

2
Liman
5
Lojistik Merkezi
5
Üretim Tesisi
4
Laboratuvar
1
Ar-Ge Merkezi
8
Bölge Müdürlüğü
800000
ton/yıl
Katı Gübre Üretim Kapasitesi
100000
ton/yıl
Sıvı – Toz Gübre Üretim Kapasitesi
450000
ton
Depolama Kapasitesi
2500+
Satış Noktası
90+
Ürün

%100 Hisse

%48,88 Hisse
%30,48 Hisse

%15,78 Hisse

Uçtan Uca
Çerez Politikamız