Türkiye Toprak Verimliliği Haritası Projesi

GÜBRETAŞ olarak 2005’ten beri sürdürdüğümüz Türkiye Toprak Verimliliği Haritası Projesi ile ülkemiz topraklarının verimlilik değerleri haritasının oluşturulması amaçlanıyor.

TÜRKİYE TOPRAK VERİMLİLİĞİ HARİTASI PROJESİ

Artan dünya nüfusu, tarım alanlarını doğru ve verimli kullanıp olumsuz faktörlerden korumayı zorunlu kılıyor. Bunun en önemli yolu “toprak analizi” yaptırmaktır.

GÜBRETAŞ olarak 2005’ten beri sürdürdüğümüz Türkiye Toprak Verimliliği Haritası Projesi ile ülkemiz topraklarının verimlilik değerleri haritasının oluşturulması amaçlanıyor. 2015 yılına kadar 10 bin veri girişi yaparak tamamlamayı hedeflediğimiz projede, alınan toprak numuneleri uluslararası akreditasyona sahip laboratuvarlarımızda makro ve mikro besin elementleri analizi yapılarak çiftçilere o tarla için en uygun önerilerin reçetesi sunuluyor.

Toprak numunelerinin alınması, analizlerin yapılması ve yorumlanması ile haritalama çalışmaları uzman bir ekip tarafından yapılıyor. Toprak numunesi alma sırasında şimdiye kadar sahada 30 bin çiftçi konuyla ilgili bilgilendirdi.