TÜMÜ

Tarım Bakanlığı gübre analiz tebliğini açıkladı

27 Mart 2017
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2017 yılında gübre analizlerinin yaptırılacağı analiz ve referans kurum laboratuvarları ile analiz ücretlerini belirledi. Konuyla ilgili olarak “Gübre Analizlerinin Yaptırılacağı Analiz ve Referans Kurum Laboratuvarları ile Analiz Ücretleri Hakkında Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yayınlanan tebliğe göre, piyasa ve şikayet denetimleri sırasında alınacak kimyevi ve organik gübre numunelerinin analizinde uyulacak usul ve esaslar, bakanlığa bağlı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ile analiz kuruluşları arasında imzalanan protokolle oluşturuldu. Tebliğde analiz kuruluşlarının isimleri de yer aldı.

 

İTİRAZLAR GÜBRETAŞ LABORATUVARLARI’NDA DEĞERLENDİRİLİYOR 

GÜBRETAŞ ise Yarımca, İskenderun ve İzmir’deki analiz laboratuvarları aracılığıyla bu konuda Türkiye genelindeki çiftçilere hizmet veriyor. Ayrıca denetimler sırasında alınan kimyevi gübre numunelerinin analiz sonuçlarına yapılacak itirazlar, referans kuruluş olarak belirlenen Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile bu konuda yeterlilik belgesi alan ve uluslararası akreditasyona sahip GÜBRETAŞ laboratuvarlarına yapılabiliyor.

 

FİYATLAR GÜBRENİN ÇEŞİDİNE GÖRE DEĞİŞİYOR

Denetim esnasında numunelerin analizi için gübrenin çeşidine göre analiz kuruluşlarına 20 ila 213 TL, referans kurumlara da 19 ila 251 TL arasında ücret ödeniyor.

  

GÜBRETAŞ’ın laboratuvarlarının analiz hizmetleri hakkında bilgi için tıklayın…