TÜMÜ

GÜBRETAŞ’ın NEGMAR A.Ş.’deki hisselerinin satış ihalesi yapıldı

19 Kasım 2016
GÜBRETAŞ’ın yüzde 40 pay sahibi olduğu NEGMAR Denizcilik Yatırım A.Ş.’deki hisselerinin satışıyla ilgili ihale 18 Kasım 2016 tarihinde İstanbul’da yapıldı.

Yönetim Kurulu’nun 28 Ekim 2016 tarihli kararı doğrultusunda kapalı zarfla teklif alma usulüyle gerçekleştirilen ihale sürecinde 4 firma şartname alırken, ihale toplantısına Raintrade Petrokimya ve Dış Ticaret A.Ş. ile Asyagaz Enerji ve Petrokimya Ürünleri Turizm San. Tic. A.Ş. firmaların temsilcileri katıldı. GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karayama’nın yönettiği toplantıya Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra Genel Müdür Vekili İbrahim Yumaklı ve Genel Müdür Yardımcıları da hazır bulundu.

İhalenin başlangıcında Raintrade 17 milyon 850 bin TL, Asyagaz ise 17 milyon 720 bin TL teklif verdi. Açık artırmayla devam eden ihalenin 11. turunda tekliflerini Asyagaz 19 milyon 650 bin TL’ye, Raintrade ise 19 milyon 700 bin TL’ye yükseltti. 12. turda ise Asyagaz teklifini 19 bin 750 bin TL’ye çıkarırken, Raintrade A.Ş. Genel Müdür Zekayi Doğan teşekkür ederek ihaleden çekildiklerini açıkladı.

Asyagaz Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şaban Kayıkçı ise son değerlendirme talebi üzerine teklifini nihai olarak 21 milyon 50 bin TL’ye yükseltti.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karayama, “GÜBRETAŞ’ın gübre sektöründe asli işlerine odaklanarak üretim ve tedarik-satış alanında büyüme hedefiyle gerçekleştirdiğimiz bu ihalenin sonucunun tarım sektörü, Tarım Kredi ailesi, GÜBRETAŞ ve ihaleyi kazanan firma için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Nihai sonucu Yönetim Kurulu’nun değerlendirmesinin ardından belli olacak ihaleyle ilgili olarak şirketimiz tarafından yayınlanan KAP duyurusu şu şekildedir:

“Şirketimizin Negmar Denizcilik Yatırım A.Ş.'deki hisselerinin satışı amacıyla ihaleye çıkılmasına ve tekliflerin alınmasına, alınan tekliflerin Yönetim Kurulu tarafından 18.11.2016 tarihindeki Yönetim Kurulu toplantısında değerlendirilerek karara bağlanması için satış hazırlıklarının yapılmasına ve bu kapsamdaki ilgili tüm iş ve işlemlerinin yapılması hususunda İdare'nin yetkili kılınmasına karar verildiği duyurulmuştu.

İştirakimiz Negmar Denizcilik Yatırım A.Ş.'nin 57.000.000-TL nominal bedelli payının %40'ına tekabül eden payların satışı amacıyla 18.11.2016 tarihinde yapılan ihaleye Raintrade Petrokimya ve Dış Ticaret A.Ş. ve Asyagaz Enerji ve Petrokimya Ürünleri Turizm San. Tic. A.Ş. teklif sunmuş olup;

Verilen teklifler, yapılan açık arttırma ve pazarlık sonucunda yapılan değerlendirmede, şirketimize ait payların Asyagaz Enerji ve Petrokimya Ürünleri Turizm San. Tic. A.Ş.'ne, Negmar ve bağlı şirketler lehine şirketimizin banka ve diğer 3. şahıslar nezdindeki tüm yükümlülüklerinin (kefalet, garantörlük vb. tüm mükellefiyetler) alıcı şirket tarafından devralınması şartıyla 21.050.000-TL bedelle satışına, söz konusu mükellefiyetlerimizin ve hisselerimizin devri ve satış ile ilgili tüm işlemleri yapma hususlarında İdare'nin yetkili kılınmasına karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."