TÜMÜ

GÜBRETAŞ 65 yaşında

07 Kasım 2016

 

6 Kasım 1952 tarihinde Türkiye’nin ilk kimyevi gübre şirketi olarak kurulan GÜBRETAŞ 65. yılına ulaştı. GÜBRETAŞ’ın Türkiye’de gübre girdisi kullanımı yoluyla tarımsal verimliliği arttırmak amacıyla kurulduğunun belirten GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karayama, yıldönüm nedeniyle yayınlanan kutlama mesajında şu değerlendirmelerde bulundu:

“GÜBRETAŞ, kurulduğundan bu yana sektöründe hep öncü rolünü üstlendi. Türkiye’nin ilk kimyevi gübre fabrikasını 1954 yılında İskenderun’da hizmete açmasının ardından 1961’de Kocaeli-Yarımca’da ikinci üretim tesisini faaliyete başlatan GÜBRETAŞ, 65 yıldır birçok konuda sektöre liderlik etti.

Kuruluşundan bu yana daima Türkiye’nin en büyük sanayi şirketleri arasında yer alan GÜBRETAŞ, 1986’da Borsa İstanbul’un ilk gününden itibaren halka arz edilen 13 şirket arasında da yerini alarak bu yönüyle ülkemizdeki finans sektörünün halkalarından biri oldu.

1993’teki özelleştirme sonrası, 1 milyonu aşan üretici ortağıyla Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, GÜBRETAŞ’ın ana hissedarı oldu.  Tarım Kredi Kooperatifleri ile birlikteliğin sinerjisiyle özellikle 2000’li yıllar sonrasında GÜBRETAŞ, istikrarlı yükselişiyle sektör liderliğini daha da güçlendirdi.   

TARIM SEKTÖRÜ İÇİN KATMA DEĞER ÜRETİYOR

GÜBRETAŞ, bugün Türkiye'de öncü, dünyada markalaşmış dev bir şirket olmak vizyonuyla yoluna devam etmektedir. Bu hedefe ulaşmak için hammadde kaynaklarına sahip ülkelerde yatırım yapma stratejisini benimsemiştir. Türkiye'nin yurtdışında gerçekleştirdiği en büyük sanayi yatırımı olan İran'ın Razi Petrochemical şirketi de GÜBRETAŞ'IN global oyunculuk konusunda dev adımlar attığının en büyük göstergelerinden biridir.

Bunlara ek olarak GÜBRETAŞ’ın fosfat kaynaklarına sahip ülkelerde yatırım ve işbirliği arayışları da sürmektedir.  Ayrıca GÜBRETAŞ, ülkemiz çiftçisi için birçok yeni gübre çeşidini ilk kez üretip kullanıma sunmanın yanı sıra, 1985 yılında sektörde ilk toprak analiz laboratuvarlarını kurdu ve sosyal sorumluluk çalışmalarına da öncülük etti.  

 

ÇİFTÇİLERE EKONOMİK KATKI

Sektör lideri GÜBRETAŞ’ın, ana hissedarı Tarım Kredi Kooperatifleri ile birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nezdinde yaptığı öncülük sayesinde 2016 yılı başında gübrede KDV’nin kaldırılması ve dünya hammadde fiyatlarındaki düşüşleri üreticiye yansıtmak amacıyla gübre fiyatlarındaki indirimiyle sektöre önemli katkılar sağladı. Bu çerçevede GÜBRETAŞ, gübre fiyatlarında ortalama yüzde 35 indirim yaparak, çiftçiler için ekonomik bir katkı oluşmasına katkıda bulunmuştur.

GÜBRETAŞ, devam eden projelerle üretim maliyetlerinin düşmesini sağlayarak çiftçilerin farklı gübre çeşitlerine uygun fiyatlarla ulaşması için üretim tesis yatırımlarını da sürdürüyor. İyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırmak için yıl boyunca düzenlediği eğitim ve tarla günü etkinlikleriyle de çiftçilerin daha az maliyetle daha yüksek verim ve kalite elde etmeleri için bilinçli tarımı yaygınlaştırmaya çalışıyor.  

 

GÜBRETAŞ DAHA GÜÇLÜ GELECEĞE HAZIRLANIYOR

GÜBRETAŞ’IN yurtdışı yatırımı ve iştiraklerinin yanında son yıllardaki yurtiçinde tesis yatırımlarıyla üretim gücünü de modern bir altyapıya kavuşturmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Türkiye’de devam eden ve yeni planlanan çalışmalarla birlikte önümüzdeki süreçte yaklaşık 120 milyon TL’lik yatırım bütçesi öngörüldü. Önümüzdeki yıla kadar İskenderun, İzmir ve Samsun’daki tesisler tamamlanarak şirketin lojistik gücü artırılacak. Diğer yandan üretim gücünü artırmaya yönelik yatırımlar da hızlandırılacak. Yarımca’da yenilenen NPK üretim tesislerinin ardından amonyak tankı inşası da tamamlanacak. Ayrıca granül amonyum sülfat üretilmeye başlanacak ve İzmir’de kurulu tesislerde yapılacak modernizasyon yatırımıyla sıvı-toz gübre üretim kapasitesi yükseltilecek.

GÜBRETAŞ, artan konsolide cirosuyla Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam etmektedir. Özellikle son 13 yıldaki istikrarlı büyümesiyle Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında yükselişini üst basamaklara sürdüren GÜBRETAŞ, bugün 65. yılına ulaşan kurumsal tecrübesi ve global vizyonu sayesinde daha güçlü bir geleceğe ilerlemektedir.”