TÜMÜ

GÜBRETAŞ’ın 2017 konsolide cirosu 3,5 milyar TL

14 Mart 2018
Sektörünün öncü firması GÜBRETAŞ, satış rekoruyla tamamladığı 2017 yılını finansal bir rekorla da tamamlayarak istikrarlı büyümesini sürdürdü. Bir önceki yıla oranla yüzde 23’ün üzerinde bir ekonomik büyümeyle 3,49 milyar TL konsolide ciroya erişen GÜBRETAŞ, 2010 yılından bu yana ilk kez Türkiye faaliyetlerinden kaynaklı önemli bir net kâra ulaşmış oldu. 2017’yi bütçe hedefinin de üzerinde gerçekleşen operasyonel ve finansal başarılarla tamamlayan GÜBRETAŞ, ‘sürdürülebilir büyüme’ parolasıyla yeni yılda katı gübre satışlarını 2 milyon ton ve konsolide cirosunu da 4,26 milyar TL’nin üzerine çıkarmayı hedefliyor.

6 Kasım 1952’de tarımda verimliliği artırmak amacıyla sektörün ilk şirketi olarak kurulan GÜBRETAŞ, özellikle son 15 yılda yakaladığı büyüme çizgisiyle Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri arasında yer alıyor.

Gübre Fabrikaları T.A.Ş. (GÜBRETAŞ), 2017 yılı finansal sonuçlarını KAP’ta açıkladı. 66 yıllık kurumsal birikimiyle sektör liderliğini sürdüren GÜBRETAŞ, 2017 yılında operasyonel faaliyetlerde olduğu gibi finansal yönden de bütçe hedeflerinin üzerine çıkarak konsolide cirosunu yüzde 23’lük artışla 3,49 milyar TL’ye yükseltti. Konsolide net satışların 2,27 milyar TL’si Türkiye faaliyetlerinden elde edilirken, 1,22 milyar TL’si İran’daki bağlı ortaklık Razi Petrokimya’nın satışlarından sağlandı.

Sektörde önemli değişimlerin yaşandığı süreçte 2016 yılını zararla kapatmış olan GÜBRETAŞ, 2017 yılsonu itibariyle FAVÖK ve net kârlılık yönüyle de başarılı bir performans sergiledi. Özellikle Türkiye tarafındaki faaliyetlerinde son yılların en başarılı performansına imza atan şirket, yılı konsolide olarak 140 milyon TL FAVÖK ile tamamladı. Türkiye faaliyetlerinden 40 milyon TL net kâr elde eden GÜBRETAŞ’ın ana ortaklık payı, amonyak fiyatlarındaki küresel düşüş nedeniyle kârlılığı negatife dönen Razi Petrokimya faaliyetlerinin konsolidasyonundan sonra 33,3 milyon TL olarak gerçekleşti.

 

GENEL MÜDÜR İBRAHİM YUMAKLI: “2018, YENİ REKORLARIN YILI OLACAK”

Türkiye tarafında katı gübre satışlarında 66 yıllık şirket tarihinin en yüksek satış rakamına ulaşarak rekor kırdıklarını hatırlatan Genel Müdür İbrahim Yumaklı, 2017’yi bir önceki yıla oranla yüzde 8’e yakın bir artış ile 1 milyon 946 bin ton satışla tamamlayarak, Tarım Bakanlığı’nın verilerine göre %30,7 pazar payıyla sektör liderliğini sürdürdüklerini söyledi.

Şirketin 2017 yılsonu finansal sonuçlarını değerlendiren İbrahim Yumaklı, “2017, GÜBRETAŞ açısından operasyonel ve finansal tüm faaliyetlerde hedeflerin de üzerine çıktığımız verimli bir yıl oldu. Şirket tarihinin en yüksek günlük üretim ve sevkiyat rekorlarının kırıldığı 2017’de, katı gübre üretimini önceki yıla oranla %31 artırarak toplam 683 bin ton üretimle geride bıraktık. Operasyonun tamamındaki başarılı faaliyetler sonucu, yaklaşık 3,5 milyar TL net satış geliri ve 33,3 milyon TL’lik konsolide net kâra ulaştık” dedi.

GÜBRETAŞ’ın 2018 yılına daha büyük hedeflerle başladığını belirten Yumaklı, her alanda verimliliğe ve sürdürülebilir büyümeye odaklandıklarını belirtti. Bu yıl Türkiye faaliyetleri kapsamında geçen yıla oranla %12 artışla 761 bin ton katı gübre üretimi gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Yumaklı, “Pazar liderliğimizi güçlendirme yolunda katı gübre satışlarımızı 2 milyon 50 bin ton olarak bütçeledik. Böylece bu yıldan itibaren yıllık satışımızı 2 milyon ton bandının üzerine çıkararak, pazar payımızı da %33 seviyesine yükseltmek istiyoruz. Tamamlanan üretim ve lojistik altyapı yatırımlarımızın yanı sıra geçen yıl başlattığımız ihracat faaliyetlerinin katkısıyla bu hedefleri gerçekleştirecek güçteyiz” dedi.

GÜBRETAŞ’ın yeni yılda konsolide ciro hedefini de yüzde 22’ye yakın artışla 4,26 milyar TL olarak belirlediğini hatırlatan İbrahim Yumaklı, bunun da şirket tarihi açısından önemli bir rekor hedefi olduğunu ifade etti. Yumaklı, Geçen yıl olduğu gibi, 2018’de de üretim kapasite kullanım oranımızı artırarak, bitki ve bölgeye özel gübrelerle üreticinin verim artışına cevap vererek,  tedarik optimizasyonuyla maliyet ve risklere karşı proaktif yönetimin yanı sıra tüm süreçlerde operasyonel verimliliğe odaklanarak, şirketimizin her katmandaki tüm paydaşlarında memnuniyeti daha fazla artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Bu hedefleri, tarım sektöründeki güçlü potansiyele ve büyümeye olan inançla belirlediklerini dile getiren İbrahim Yumaklı, “Türk tarımının temel yapı taşlarından olan Tarım Kredi Kooperatifleri ailesi içinde yer alıyor olmamız, güçlü ve yaygın bayi ağımız, yenilikçi vizyonumuz ve kapasitesi yüksek insan kaynağımız, şirketimizi 2018 hedeflerine daha kolay ulaştıracaktır” diye konuştu.

 

YATIRIMLAR DA HIZ KAZANIYOR

GÜBRETAŞ, yatırım bütçesindeki çıtayı da yükseltti. Bu kapsamda yurtiçi yatırımlar için 89 milyon TL ve İran’daki yatırımlar için 97 milyon TL olmak üzere geçen yıla oranla %30’luk artışla toplam 186 milyon TL yatırım bütçesi öngörüldü. Genel Müdür Yumaklı yatırımlar konusuna da değinerek, “Sektör liderliğimizi güçlendiren ve çevre dostu üretimi de önceleyen bu yatırımlar sayesinde, üretim çeşitliği ve maliyet avantajlarımızı artırıyoruz. Tamamlanan ve tamamlanacak yatırımlarla hedefimiz, bir yandan çiftçiye ve tarıma fayda sağlarken, bir yandan istihdam ve işgücü üretmek, diğer yandan da satış kârlılığı artışıyla yatırımcımız için de katma değer sunabilmektir. Bu amaçla 2018 yılında toplam 186 Milyon TL yatırım bütçeledik” değerlendirmesinde bulundu.

GÜBRETAŞ, 2018 yılında Türkiye’nin farklı noktalarında lojistik yatırımlarını sürdürürken, Yarımca Tesisleri’nde de gelecek yılların planlamasında önemli yer tutan liman genişletme çalışmalarını başlatacak.