Buradasınız > Haber ve Duyurular > Haberler

 


 
 

 
22-10-09 Bilinçli tarımsal üretim için büyük işbirliği


Gübretaş bilinçli tarımsal üretimi teşvik amacıyla ekim sezonu öncesi 6 şehirde eğitim seminerleri düzenledi. “Bilinçli Üretici Kazanır” sloganı seminerlerde Eskişehir, Konya, Tekirdağ, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş illerinde önder çiftçiler ve ziraat mühendislerine toprak işleme ve hububat yetiştirme teknikleri anlatıldı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Tekirdağ, Kütahya, Konya, Malatya ve Gaziantep Bölge Birlikleri; Selçuk, Harran, Sütçü İmam ve Dicle Üniversiteleri Ziraat Fakülteleri ile Anadolu, Trakya ve Güneydoğu Tarımsal Araştırma Enstitüleri ile işbirliği ile gerçekleştirilen seminerlere ziraat mühendisleri ve önder çiftçilerin ilgisi büyük oldu.

Seminerlerde Ziraat Fakülteleri öğretim üyeleri ve Tarımsal Araştırma Enstitüleri uzmanları, katılımcılara toprak işleme, toprak analizi, bitki besleme ve dengeli gübrelemenin ilkeleri, bölgelerde kullanılan tohumluk çeşitleri ve özellikleri, hububat yetiştirme teknikleri konularında bilgiler verdiler. Uzmanlar tarımsal üretimin toprak işlemeden hasada kadar bir bütün olarak düşünülmesi gerektiğini, verim ve kaliteye etki eden faktörlerin tamamıyla sağlanması halinde beklenen mahsulün elde edilebileceğini vurguladılar.

Ülkemizde dekar başına hububat veriminin 210 kg civarında olduğunu hatırlatan uzmanlar, bu miktarın dünya ortalamasının altında, gelişmiş ülkelerin ise çok gerisinde olduğunu söylediler. Uzmanlar birim alan verimin artırılmasının çiftçilerimizin geleneksel üretim biçimlerini terk ederek bilimsel yöntemleri öğrenip uygulaması ile mümkün olacağını ifade ettiler. Tarımsal desteklerin toprak analizi şartına bağlanmasının olumlu bir adım olduğuna değinen uzmanlar, çiftçilerden analiz için mutlaka yetkili laboratuarları tercih etmesini istediler.

Tarım arazilerimizin organik madde açısından fakir olduğunu, verim artışının önündeki engellerden biri olan bu sorunun her geçen gün büyüdüğünü dile getiren uzmanlar, topraklarımızın organik madde açısından zenginleştirilmesi için Tarım Bakanlığı önderliğinde kampanya başlatılması önerisinde bulundular. Geri dönHaberler
Basın Duyuruları
İhale Duyuruları
Kurumsal  |  Hizmetlerimiz  |  Ürünlerimiz  |  Yatırımcı İlişkileri  |  Duyurular  |  Çiftçi Kütüphanesi  |   Linkler  |   İletişim
Bilgi Toplumu Hizmetleri   |   Ticaret Sicil Bilgileri

© 2007 Gübretaş
Gübretaş bir Tarım Kredi Kooperatifleri kuruluşudur.